Fåglar jag fotat – Dvärgmås

Ett underbart tecken på att våren är på väg mot försommaren ute i Asköviken är att stå i tornet eller vid Lövstaspången och få höra dvärgmåsarnas kattää kattää uppe i skyn. Inte skräniga som andra måsar men deras läte tränger ändå på något diskret och märkligt vis igenom 2000 skrattmåsars skri.
Här i Västerås är vi ganska bortskämda med dvärgmås som på sina håll är ganska ovanlig. Under flytt kan man se dem lite här och där, men de häckar i Asköviken och försöker häcka i Frövisjön också.
dvärgmås
Bilden är tagen från tornet i Asköviken den 4/5 2013. En skaplig lyckträff med tanke på hur illa jag brukar lyckas med flygande fåglar.


Kommentarer

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.