Jag och Lilleman är nu tillbaka från en riktig kanondag i Färna Ekopark mellan Skinnskatteberg och Ramnäs.
Målet för dagen var Tretåig Hackspett, men den visade sig vara en smula svårflirtat. Åtminstone inledningsvis. Det gjorde faktiskt inte så mycket för min del eftersom vi nästan direkt fick höra en batalj mellan 3 st Gärdsmygar som sjöng för glatta livet på ett stormfälle. Den lille rackaren har ju gäckat mig ett tag. Troligtvis för att jag är så oerhört dålig på just läten, för nog måste jag ha hört den tidigare.
Efter det tog vi oss in i skogen och började lyssna efter hackspettar men de vi kunde identifiera var Större Hackspettar. Men vi fick höra något annat som innebar kryss nummer två för både mig och Lilleman. Orrar som spelade på någon myr en bit bort. Vi fortsatte längre in och spelet hördes bättre och bättre men någon Tretåig lyckades vi inte hitta.
Det var riktigt tuff terräng att ta sig fram i och Lilleman imponerade stort på mig och alla andra deltagare. Dubbeltrast sågs flyga förbi och kungsfåglar och div mesar hördes bland granarna, sångsvan och knölsvan sträckte över oss och tranor trumpetade i fjärran, men fortfarande bara Större Hackspett.
Vi tog oss tillbaka till bilarna för en välbehövlig fikapaus vid en skogskoja inte långt därifrån. Efter fikat följde vi skogsvägen tills den slutade och hade en liten svag förhoppning att få se de Orrar vi tidigare hört spela. Det fick vi inte, men vi fick däremot höra Större Korsnäbb och både Spillkråka och Gröngöling. Ett tag trodde vi att vi hade med en Gråspett att göra, men sådan tur hade vi inte.
På vägen hittade vi lite avföring som jag nu undrar om någon av mina läsare vet var det kommer ifrån?
När vi kom till vägens ände så hade de flesta av oss dessutom turen att få se en av dessa som gjort bajset. Några såg till och med två. Lilleman missade tyvärr bajsaren och fick en liten dipp men med tanke på alla X han redan fått var han vid gott mod snabbt igen.
Vi avslutade hela turen med att göra ett nytt försök på den Tretåiga Hackspetten på samma ställe som på morgonen och nu hade vi bättre lycka. Inte långt in i skogen hörde vi det karaktäristiska trummandet och efter att ha omringat den stackaren lyckades vi till slut se den alla som var med.
Stort tack till Jocke och alla andra för en jättetrevlig dag i skogen. Nu samlar jag kraft för att göra ett försök på Jordugglan som setts vid Bocksjön två dagar i sträck.
Fågeltur och Gissa Bajset
Kommentarer
2 svar till ”Fågeltur och Gissa Bajset”
-
Inte direkt passande att läsa din blogg till frukost men ger mig på en gissning. Kan det vara Tjäder?
-
Bravo Tony
Lämna ett svar