Vi tog tåget till Stockholm

Igår åkte vi tåg till Stockholm för att skåda. Vi har en tradition att växla mellan Ekeby våtmark och Råstasjön som första exkursion med VOF. När man tar bilen går blir det oftast bara Råstasjön och eventuellt ett besök vid JOK:s matning vid Järvafältet.

Tar man tåget kan man kombinera Råstasjön med Stockholms ström vilket kändes mer lockande i år, så det blev tåg från Västerås till Sundbyberg och sedan tunnelbana till Kungsträdgården så vi hann med att vara storstadsturiser också.

Vid Lötsjön verkar Sumpans kommun gjort besparingar och det var bara ett litet gäng gräsänder vid det öppna vattnet kring den gamla fågelön.

Vid Råstasjön var det bättre fart och där kunde vi snabbt hitta en av de snatteränder som övervintrar där. Ganska snabbt hittade vi också de andra två. Två hanar och en hona. Märkligt att de flesta rapporter bara anger art och antal. Några enstaka har angett hane som kön, men endast 1 rapport den senaste månaden har rapporterat honan. De verkar inte vara så noga med rapporterna i Stockholm. Jag menar inte att det är superviktigt för rapportens skull, men om det är 3 individer av en art kan det underlätta för andra skådare om de vet att de ska leta efter honor eller hanar.

Efter Råstasjön letade vi vattenrall längs en bäck när vi gick mot Hallonbergen för att ta tunnelbanan in mot Stockholms ström.

En rapport av en bergand vid Kastellholmen gav oss anledning att inte bara stå vid matningsflotten och glo.

Ett varv runt Skeppsholmen var en riktigt trevlig promenad. Vi stannade till vid en brygga intill af Chapman och intog vår lunch, hittade en kaspisk trut och storskarvar som fiskade längs stadsgårdskajen.

Riktigt mysigt att röra sig runt bland alla storstadsturister och skåda fågel. I en storstad som Stockholm är ingenting konstigt heller, så man väcker inte uppmärksamhet utan folk fortsätter med sitt. Står man med tubkikare vid färjkajen i Västerås undrar folk direkt vad man tittar på.

En utflykt jag verkligen kan rekommendera, lite synd att inte fler nappar på vår exkursion. Inte för att jag skulle vilja ränna runt i trängseln med 20-30 personer. Men vi var 6-7 och upp till 15 personer vore kul.

10 årskryss blev det under resan. Roligast var nog kaspisk trut. Dels för att jag hittade den, men också för att den är lite småknepig. Man hittar många kandidater och de flesta blir sågade av Benjamin, men denna hade han inga invändningar emot.


Kommentarer

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.