Långt innan matchen börjar puckona skämma ut sig.
//www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/allsvenskan/article3308698.ab
Jag fick nog efter bajenderbyt i våras, och artiklar och rapporter som denna gör att min enskilda lilla bojkott fortsätter.
Jag vägrar gå på högriskmatcher. Inte för att puckona skrämmer mig utan för att det inte känns kul och för att det måste börja märkas.
Vissa klientel ska inte komma undan med att de inte skadar klubben med sitt beteende. Ett markant publikbortfall och dryga böter för idiotiskt beteende. Sen skulle det vara kul om det kunde bekräftas att spelare och sponsorer tackat nej på grund av de enda riktiga AIK:arna, som alltid vill AIK:s bästa.
Till sist, en liten fundering.
De hävdar alltid att de är AIK.
Om de är AIK och det enda de bryr sig om är AIK, varför måste de vara bland oss andra, varför nöjer de sig inte med att slå sig för bröstet och andra på käften i en grusgrop i Bålsta.
Allsvenskan, AIK, IFK Göteborg, Glenn, Huliganism, bråk, fotboll, fotbollsbråk
Lämna ett svar