Mormor sa alltid snöskata om björktrast och det tog rätt lång tid för mig att fatta att det var samma fågel.
De är ganska sällskapliga och på våren när de letar mask på mjuka gräsmattor kan de stundtals bli ganska oskygga och inte så värst flaxiga av sig. Då kan man passa på att fota dem.
Att välja någon park där det passerar och rör sig många människor och det är nära till träd gör det lättare. Där är de som mest oskygga. På en åker eller fotbollsplan brukar man också kunna hitta dem tillsammans med andra trastar, men där är deras komfortzon större. Troligtvis på grund av att det är längre till närmsta träd där de kan söka skydd.

Den här björktrasten fotade jag vid Bryggargården i Västerås den 10/4 2014. Jag satt på gräsmattan och stundtals kom den innanför närgränsen för min kamera. Helt oskygg och fokuserad på maskletning.
Fåglar jag fotat – Björktrast
Du kanske också gillar:
Fåglar jag fotat – sumpvipa
Bland alla suddiga bilder på fåglar jag lyckats ta så är nog denna en av d…
Fåglar jag fotat – rödfalk
Det är kul att städa i listor och gå igenom bilder. Som en notorisk ickefo…
Fåglar jag fotat – vattenrall
Vattenrall är en kul art som gillar blöta marker och går att hitta på alla…

Lämna ett svar