Månadens fåglar – oktober 2026

Oktober är en spännande månad. Allt kan hända men för det mesta händer det någon annanstans där man inte är känns det som.

I år hade jag valt bort Öland och istället hade jag och Nori bokat in en höstlovsresa till Skåne och Halland.

På Öland hände det dock saker som jag kommer till senare längre ned.

Ringmärkning vid Hamre

Vi hade lite otur med vädret i september så det var kul att äntligen kunna märka både lördag och söndag i början av oktober. Den 3 och 4 oktober märkte vi båda dagarna. Lagom fart på fåglarna och senhösten började göra sig påmind med blåmes som dominerande art.

Även om månaden började bra så fick vi svårt att skrapa ihop folk senare under månaden så det blev bara två tillfällen till. Helgen den 24-25 var planen att märka både lördag och söndag men söndagen blåste bort så vi ställde in.

Foto: Johan Rosén

När vi sammanställde resultatet så upptäckte vi att vi stod på 999 märkta fåglar i år vilket gjorde att vi skrapade ihop ett gäng för att lyckas genomföra en märkning även den 31/10. Jag var bortrest men det gick bra och vi fångade vår andra steglits och denna gång en utfärgad fågel.

Helt plötsligt kryssade jag

Vi skulle egentligen åka till Linköping för att lyssna på Benjamin och Petter när de höll föredrag om sina äventyr i Mongoliet förra året. En riktigt trevlig föreläsning som jag redan lyssnat på under vårt årsmöte i BirdLife Västmanland.

Nori som jag åkte med missade dock den föreläsningen och det var därför vi åkte ned. Dessutom pluggar hans son i Linköping så han hade planer på att umgås med honom dagen efter som vi båda tagit ledigt. Själv tänkte jag ägna dagen åt lite skådning.

Nu bar det sig inte bättre än att hans son inte hade tid med honom och samtidigt hade det landat en ökenlöpare på norra Öland. Vi var ju redan halvvägs så vi kastade ganska lättvindigt om våra planer.

Fågeln hade varit riktigt stationär sen helgen så om man bortser från lite problem med navigering dit så var det väldigt lättkryssat. Krysskrysssubstantiv ~kryssen, ~kryssetNär man ser en ny art för första gången får man ett kryss. nummer 361 för mig.

Betongkryss på pärluggla

Jag skulle skådaskådaverb ~skådade, ~skådar, ~skådatAtt titta på fåglar. Vi säger sällan att vi fågelskådar -Ska du med och skåda i helgen? lite vid Frövisjön en lördag och åkte dit och ställde upp min tubtubsubstantivTubkikare. Jag hittade ganska omgående två salskrakar och lite senare några skogsgäss. Sen fick jag ett SMS om en liten uggla utanför Friskis och Svettis på Rocklunda.

En sparvuggla som flugit in i ett fönster tänkte jag och nordan blåste på ganska bra vid Frövisjön så jag valde att åka dit och se till fågeln. På väg mot Rocklunda fick jag ett samtal om jag var på väg till pärlugglan.

Jag hade tydligen inte kollat bilden så noggrant för jag hade verkligen fel i min gissning på sparvuggla.

När jag kom fram satt fågeln uppe på en balk och såg lite groggy ut. Men undan för undan verkade fågeln piggna till och lokala fågelskådare anslöt en efter en.

Pärluggla är verkligen en skogslevande art och det är ytterst sällan man ser dem. Man hör dem mest så att få se en och fota den med mobilen var verkligen roligt.

Jag fick min chans att spendera tid vid Frövisjön under höstlovet när jag hade tandläkartid och tid för hjulskifte på bilen och tog ledigt så det var en bra prioriterning att välja ugglan.

Artlistor

Jag har börjat använda Artportalens API:er för att kunna bygga artlistor här på sidan. Ett roligt litet projekt där jag skapat artlistor för lokaler som saknar listor i Artportalen. Jag har också skapat personliga listor och det sista jag skapade var en modul för att skapa reselistor, så nu måste jag vara mer noggrann med att föra in alla arter på artportalen när jag är ute på fågelresor.

Än så länge har jag skapat listor för Asköviken, Frövisjön och Hässlösundet. Utöver det har jag skapat mer personliga lokallistor för mina skolgårdar och min tomtlistatomtlistasubstantivLista på fåglar man sett hemma från eller på tomten..

Reselistorna kommer jag succesivt att fylla på retroaktivt. Jag har ett excelark där jag samlat reselistor sen 2022 och mer sporadiskt från tidigare år.

Torekov

Det sista som hände under månaden var att jag och Nori åkte ner till Torekov för att skåda under höstlovet. 4 dagar varvav 3 i oktober.

En trevlig vistelse där vi ägnade oss åt kust och havsskådning första dagen och sen passade vi på att hälsa på Benjamin och ägna oss åt lite ruderatskådning i Lund.

En dag drogdraverb ~drog, ~dragitAtt åka iväg för att se en specifik fågel. Oftast ovanlig, men inte alltid. vi genom hela Halland och skådade och sen avslutade vi med att dippadippaverb ~dippade dippatAtt inte hinna fram i tid till en fågel som var dragbar. en sibirisk knölsvärta vid Mellbystrand innan vi åkte hem till Västerås igen.

Månaden i siffror

Antal inrapporterade arter: 116

Antal fältdagar: 31

Antal besökta landskap: 7

Antal XXsubstantivNär man ser en ny fågelart första gången kryssar man: – 1 (ökenlöpare)

Vstm X: –

Antal årskryssårskrysssubstantivNär man ser en art för första gången på året: 9

Årskryss Vstm: 3

Minnesvärda observationer: 

  • ÄdelkryssädelkrysssubstantivEn fågel man upptäckt och artbestämt helt utan hjälp av någon annan. på alkekung
  • Ökenlöpare på Öland
  • Brunsångare och lappsparv i Skåne
  • Pärluggla på Rocklunda


Kommentarer

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.