Mormor sa alltid snöskata om björktrast och det tog rätt lång tid för mig att fatta att det var samma fågel.
De är ganska sällskapliga och på våren när de letar mask på mjuka gräsmattor kan de stundtals bli ganska oskygga och inte så värst flaxiga av sig. Då kan man passa på att fota dem.
Att välja någon park där det passerar och rör sig många människor och det är nära till träd gör det lättare. Där är de som mest oskygga. På en åker eller fotbollsplan brukar man också kunna hitta dem tillsammans med andra trastar, men där är deras komfortzon större. Troligtvis på grund av att det är längre till närmsta träd där de kan söka skydd.

Den här björktrasten fotade jag vid Bryggargården i Västerås den 10/4 2014. Jag satt på gräsmattan och stundtals kom den innanför närgränsen för min kamera. Helt oskygg och fokuserad på maskletning.
Fåglar jag fotat – Björktrast
Du kanske också gillar:
Fåglar jag fotat – Kungsfiskare
Jag fortsätter att jobba ikapp de fåglar jag fotat efter att jag passerat …
Fåglar jag fotat – tornfalk
När jag var liten och som ung vuxen med ett fågelintresse som fortfarande …
Fåglar jag fotat – brun glada
Världens vanligaste rovfågel hörde jag någon säga att brun glada var. I Sv…

Lämna ett svar