Kvar att jobba på

November är en månad när jag går på sparlåga med fågelskådningen. Går jag tillbaka i mina listor så ser jag dock några årskryss i november varje år. Det brukar då röra sig om klassiska skogsfåglar. Hackspettar, lavskrika och vissa år även tjäder och järpe.

Förra året drämde vi till med en riktig mega i november när vi drog ner till Vargön och kryssade rubinnäktergal.

I år saknar jag gråspett, tretåig hackspett, lavskrika, lappuggla och hökuggla så med lite slit skulle det kunna bli 5 årskryss innan november är slut.

Man kan ju hoppas på att den milda hösten i kombination med rätt vindar kan bjuda på någon rolig raritet på lagom avstånd också.

Igår hittades en större turturduva på Utö. Lite väl långt, men om det dyker upp någon i hemma i Västmanland, uppland eller närke så blir det ju dragbart.

Det har också larmats om en azurmes i Roslagen. En andrahansuppgift, men ändå en smula spännande.

Så än har jag inte gett upp fågelåret 2022.


Kommentarer

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.