Öland dag 1 – Vilken rivstart

Idag var vår resdag. Vi gick upp tidigt för att komma ner till ön innan lunch och hinna skådaskådaverb ~skådade, ~skådar, ~skådatAtt titta på fåglar. Vi säger sällan att vi fågelskådar -Ska du med och skåda i helgen? under eftermiddagen.

Vi hann knappt över bron innan larmetlarmsubstantiv ~larmen, ~larmetEtt meddelande om ett fynd av en ovanlig fågel. Det finns fler olika lokala, regionala och nationella larmsystem för fåglar. kom. En trolig balkansångare på Möckelmossen. Att vi precis när vi fått larmet just passerade Resmo där vägen mot Möckelmossen går gjorde att det blev handbromsvändning och hög puls på en gång.

Vi var så att säga först på plats efter upptäckarna.

När vi kom fram hade fågeln försvunnit in i dungen och att jag inte var klädd för att knalla runt i en mosse spelade ingen roll. Det var bara att plaska runt för att bidra till eftersöket.

Balkansångare och bergsångare har väldigt lika sång, men locklätet skiljer sig markant där bergsångare har ett tvåstavigt rödstjärtslikt lockläte och balkan- har ett enstavigt tjipp.

När jag kommer runt dungen och är tillbaka där den upptäcktes hörde jag ett tjipp i en buske en bit bort. Jag ser två phylloskopussångare i busken. Den ena är en lövsångare och den andra är den som tjippar. Mer hinner jag inte se för att lövsångaren jagar bort tjippfågeln som lockande flyger tillbaka till busken den upptäcktes i och nu råder det inte längre någon tvekan för mig och de som stod kvar vid upptäcktsplatsen.

Det är en balkansångare.

Nu började det dessutom fylla på med folk i en rask takt så det gällde att hålla koll på fågeln som var rörlig i busken. Men den hjälpte också till genom att sjunga relativt flitigt.

Detta var det tredje fynden någonsin av en balkansångare i Sverige. En riktig megamegasubstantivExtremt ovanlig fågel..

Med en start som denna så kändes det som att vi börjat men klimax och kunde egentligen vända hem nöjda. Men vi har en hel helg som vi bara kan njuta av.

Vi drogdraverb ~drog, ~dragitAtt åka iväg för att se en specifik fågel. Oftast ovanlig, men inte alltid. ner mot udden och hängde inhänga inverb ~hängde inAtt se en art. Inte nödvändigtvis kryssa. Man kan hänga in arter man redan sett tidigare, men man uttrycket används mest om ovanliga fåglar. den silkeshäger som vi hade siktet inställt på innan vi vände i Mysinge. På udden kunde vi också få in en del årskryssårskrysssubstantivNär man ser en art för första gången på året och jag fick se den enda alkan jag missade förra helgen. Tobisgrissla.

Huset vi hyrt hade förvisso ett skapligt kök, men ingen matplats så det fick bli pizza på Kvarnen i Grönhögen innan vi åkte ut för lite kvällskådning längs östra sidan. En del vadare i Seby läge en förbiflygande silkeshäger i Össby och kärrsångare i Segerstad.

Kornknarren i Össby höll tyst så jag får fortsätta att vara utan kornknarr på Öland.

105 arter har vi skrapat ihop denna första dag under Kristihimmelsfärd 2025.


Kommentarer

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.