Förutom lite småmynt som jag får tillbaka när jag betalar med rikskuponger har jag nästan aldrig kontanter på mig. Jag tycker att det är praktiskt och bra att betala med kort.
Något som irriterar mig å det grövsta är alla förbannade småkiosker som ska plocka ut en kortavgift på 5 spänn så fort man handlar för under 100 kr.
För det första så står det i avtalet med VISA att de inte får ta ut någon extra kortavgift.
Kioskerna hänvisar till att det kostar pengar för dem, men det gör det för mig också.
Jag betalar mina avgifter för att ha VISA-kort varför ska jag betala deras avgifter också.
För det andra så rör det sig nästan uteslutande om Kiosker som tar ut denna dumma extraavgift. Kiosker där merparten handlar för under 100 kr.
Varför ska de då överhuvudtaget erbjuda kortbetalning?
Kiosker, kortavgifter, visa, bankkort, kontanter
Kontantlös
Kommentarer
Ett svar till ”Kontantlös”
-
Ja det är riktigt idiotiskt.. dessutom så har en del så att butiker ska betala en procentsats på det som dras på korten. Nu är inte jag ett geni i matematik, men om man tar på ett högre belopp borde ju kostnaden oxå bli högre. För att tjäna nåt på avgiften borde de ta den kontant, annars hjälps det inte. Det är knasigt alltihopa 🙂
Lämna ett svar