Bra fågelhelg i Västmanland

Igår i gråregnet kunde vi notera en Berglärka. Idag har det varit uppehållsväder vilket fått fart på oss fågelskådare, och larmen har duggat tätt mest hela dagen här i Västmanland.
Det började med en alfågel i Borgåsund. En vanlig fågel, men här är det nästan raritetsklass på dem.
Vid 9:30 lyckades jag ta mig ut på en promenad i hamnen och lyckades hitta både kungsfiskare och mandarinand.
mandarin
Två riktigt snygga arter. Mandarinanden klassas dock inte som inhemsk art, men kungsfiskaren var rolig att hitta i skitviken igen. Förra vintern tror jag att de var helt frånvarande från vår annars ganska säkra vinterlokal.
Under min promenad fick jag sedan larm om ringtrast i köping och när jag kom hem så fick vi besked om en ejder i Asköviken. Riktigt tungt Askökryss.
Sen kom det larm om röd glada i Hallstahammar och mindre sångsvan vid Frövisjön.
Nu ska jag och Benjamin ut en sväng på eftermiddagen och vet inte riktigt vart vi ska åka. Svårt att bestämma oss.
 


Kommentarer

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.