
En sådan final det blev i årets fågelmello. På grund av lite sjukfrånvaro med vikarier i några klasser lät jag röstningen pågå en extra dag och när jag sedan räknade ihop rösterna så kunde jag ändå inte skilja på de två bidragen med flest röster.
För att kunna kora en vinnare tvingade jag mina kollegor att rösta och då äntligen kunde vi skilja dem åt.
Vi börjar dock med att presentera alla bidragen nedifrån i resultatlistan.
Nummer 6 – berguv

Trots att dess mäktiga stämma och lite arga utseende lyckades berguven inte övertyga varken elever eller personal på skolan. 35 röster fick den ihop.
Nummer 5 – svartmes

Att sjunga snabbare än storebror talgoxe räckte tydligen inte så långt i finalen. 35 röster blev det för vår minsta mes.
Nummer 3 – korp och spillkråka

Spillkråkan gick bra i deltävlingen och finalkvalet men i finalen blev motståndet för hårt för vår största hackspett. 53 röster är dock inte fy skam.

53 röster blev det också för korpen. Denna mytiska stora kråkfågel vann sin deltävling ganska komfortabelt, men i finalen fick den dela tredjeplatsen.
Detta lämnar oss med två bidrag kvar.


…och vinnaren är
Scrolla ner
Gärdsmyg

Efter att ha lyckats ganska bra både förra året och 2021 var det äntligen dags för den lilla fågeln med den kraftiga stämman, eller den flygande köttbullen som vi också kallar den att gå hela vägen och vinna hela rubbet. 63 röster fick den ihop mot storlommens 61, så det var riktigt jämt.
Ett val som glädjer mig eftersom det är en fågel vi har riktigt nära inpå knuten på skolan och som jag visat många elever när de varit med mig på vårpromenader.
Nu är det dags att börja planera inför nästa års fågelmello.
Lämna ett svar