Skärsnäppan är nog Sveriges tuffaste fågel. Den häckar längre norrut och övervintrar vid våra kuster på kala skär. Där springer de runt och födosöker och hoppar bara undan när vågorna rullar in.
Lugnare dagar tar de det lugnare och då kan man se dem rota runt i tången som andra vadare. Nere vid Ölands södra udde brukar det oftast finnas skärsnäppor, men man får slitaslitaverb ~sletAtt jobba hårt för att upptäcka fåglar, att skåda intensivt och leta genom en lokal noggrant. Vanligt som uppmaning när det är bra läge för ovanliga fåglar. Ut och slit! ganska hårt för att hitta dem.
Benjamin tog sovmorgon morgonen jag kryssadekryssaverb ~kryssade, ~kryssatAtt se en ny fågelart för första gången den och när han sedan kom lyckades vi inte återfinna den, så han fick vänta ett år på nästa chans.

Någon riktigt snygg bild på denna fågel har jag inte. En tubfotad bild från ÖSUösusubstantivÖlands södra udde är nog det enda jag har.

Lämna ett svar