I helgen fick jag lite känningar i min rygg och det var inte helt bra i måndags morse så för att ta det säkra före det osäkra stannade jag hemma och rehabiliterade mig.
På Facebook la jag upp statusen ”Ryggjävel” vilket gav en del reaktioner. Jag ber om ursäkt om jag fick det att låta som om det var värre än det var.
I alla fall så körde jag med den för mig beprövade metoden att gå, gå, gå och stretcha och McKenzie-övningar.
Det fungerade bra. Nu känner jag ingenting i ryggen längre, men jag borde kanske ha gått lite mindre eller stretchat lite mer för träningsvärken som jag lyckades få blev faktiskt värre än den där ryggvärken jag blev så nojig av.
Nåja, man lär så länge man lever. Nästa gång kanske jag tänker på det.
Promenaderna gav mig i alla fall lite fler arter på mina fågellistor så jag var faktiskt uppe på 6:e plats på Västmanlandslistan 2012. Nu har jag tappat till 8:e. Fick in en Gransångare också så nu är det 201 arter jag sett.
Ryggjäveln
Du kanske också gillar:
Lågintensiv semesterdag
Jag vet inte varför de gillade Norrland, men jag antar att de ville vara s…
Billekar för fågelskådare
Nu i semestertider när man hamnar bakom husvagnar och långtradare och inte…
Det ser ut att bli en vit jul
Hela december har ju varit som ett enda vackert julkort i år, så det kände…
Kommentarer
Ett svar till ”Ryggjäveln”
-
Gillar bloggnamnet 😛

Lämna ett svar