Pilgrimsfalk har jag en hel del foton på, men många av dem är bilder på ungar som vi satt ut här i Västerås under flera år.
Numera häckar det pilgrimsfalk här i stan, så någon utsättning går inte att genomföra, men det var ganska roligt när vi gjorde det. Det blev uppmärksammat i media och vanligt folk intresserade sig för fåglarna.
Nu är det nästan bortglömt och om man är nere i hamnen och kollar in våra falkar som i vintras valde att stanna kvar så blir folk ofta förvånade när man säger att man tittar på pilgrimsfalkar. Sen blir de glada när de får titta på dem i tubkikaren.

En av ungarna vi satte ut 2013. Fotad den 9 juni på Djäkneberget i Västerås.
Vill man se pilgrimsfalk i Västerås nu ska man bege sig till lantmännens silo i östra hamnen och kolla på lådan som sitter i det nordöstra hörnet av silon. Där har de sitt bo.
Fåglar jag fotat – pilgrimsfalk
Du kanske också gillar:
Dum tid att vara förkyld
Förra hösten kom aldrig igång riktigt och gick till historien som en gansk…
Fåglar jag fotat – tornfalk
När jag var liten och som ung vuxen med ett fågelintresse som fortfarande …
Vinterfåglar inpå knuten
Vinterfåglar inpå knuten är ett evenemang som anordnas av BirdLife Sverige…

Lämna ett svar